Коронавірус і російська армія: що ховається за завісою таємниці

64

Нарешті з'явилися більш-менш докладні дані з незалежного джерела про поширення коронавирусу в російській армії. На мій погляд, вони видаються достовірними завдяки наявності деяких деталей, які не дуже просто підробити. У повідомленні дається посилання на військового фельдшера, який працює у Східному військовому окрузі, що на умовах анонімності поділився інформацією про кількість хворих на коронавірус серед російських військовослужбовців. Згідно з його даними, ознаки запалення легенів та інші симптоми з'явилися у вояків уже у грудні 2019 року. Офіційно наявність хворих на Сovid-19 було визнано в Росії лише у березні 2020 року, але мені вже неодноразово доводилося писати, що насправді епідемія коронавірусу почала поширюватися в Росії ще у грудні 2019-го, практично одночасно з її поширенням у Китаї. При цьому, на мою думку, початковий її спалах був на Далекому Сході, де проживає значна китайська меншість, що зберігає тісні зв'язки з Китаєм. А Далекий Схід якраз входить до складу Східного військового округу, і там епідемія мала би поширитися насамперед. Твердження про початок епідемії в Росії угрудні досить нечасто побачиш у ЗМІ. І повідомлення невідомого військового фельдшера якраз і можна розглядати як підтвердження того, що коронавірус дійсно почав поширюватися в Росії ще торік у грудні.

Фельдшер стверджує, що спочатку нове захворювання не сприймали як смертоносну пандемію, хоча всі ознаки зараження коронавірусом були наявними, зокрема й головна – атипова пневмонія, що не підлягає лікуванню антибіотиками. Тестів на коронавірус тоді ще не було. Тільки пізніше стало зрозуміло, що це був Сovid-19, який спіткав Збройні сили Росії на самому початку епідемії. Військовий фельдшер стверджує, що в середині травня тільки у Східному військовому окрузі число пацієнтів з коронавірусом становить не менше 9000–10000 осіб. Це твердження повністю суперечить офіційній російській статистиці, згідно з якою на 17 травня коронавірус діагностували лише в 3000 військовослужбовців у всіх збройних силах. На думку фельдшера, рішення про занижування реальної кількості хворих пов'язано з бажанням не засмучувати начальство, бо по суті діє установка на необхідність зниження поширення інфекції та поліпшення епідеміологічної ситуації, передовсім звітах.

Читайте також: Російські статистиці щодо коронавірусу все більше не довіряють у світі

Військовий фельдшер стверджує, що ніколи на власні очі не бачив апаратів ШВЛ і серйозно сумнівається в готовності військових медиків протистояти коронавірусові. Проте Сергій Шойгу доповів Володимирові Путіну про те, що епідемія коронавирусной інфекції в армії йде на спад, і тому немає підстав переносити або скасовувати весняну призовну компанію. Тож заразитися ризикують сотні тисяч солдатів-строковиків. Невідомо також, як відбуватиметься звільнення з лав збройних сил солдат,ів на зміну яким повинні прийти ті, кого призивають навесні. Логічним було б, аби ті, хто демобілізувався, перед відправкою пройшли суворий двотижневий карантин, але невідомо, як це буде реалізовано на практиці. Якщо ж відправлення призовників до війська буде де-факто заморожене до закінчення епідемії, то постане необхідність затримати на кілька місяців тих строковиків, яких мали би демобілізувати. Це зажадає спеціального наказу міністра оборони й напевне викличе невдоволення солдатів, кому доведеться практично задарма відслужити кілька зайвих місяців. Маю великі сумніви, що ці місяці хтось оплатить їм за ставкою контрактників. Якщо ж відпустити тих, у кого вийшов термін служби, без заміни на нових призовників, це суттєво знизить боєздатність російської армії.

11 травня з'явилася інформація про масове зараження військовослужбовців і курсантів під час репетицій параду перемоги. Незважаючи на це, вже наступного дня розпочали роботу призовні комісії. Міністерство оборони стверджує, що для захисту призовників органзіують повноцінні протиепідемічні заходи, але беручи до уваги стан російської військової медицини, у подібне віриться насилу. За офіційними даними, у довишівських навчальних закладах Міністерства оборони виявлено 277 осіб, у яких інфекція протікає в безсимптомній формі. У вищих військових навчальних закладах виявлено 1041 інфікованого, зокрема 259 серед цивільних службовців.

Спираючись на дані невідомого військового фельдшера про кількість хворих коронавірусом у Східному військовому окрузі, можна спробувати оцінити загальну кількість хворих у російських збройних силах у цілому. Всього в Росії є чотири військові округи: Східний зі штабом в Хабаровську, Західний зі штабом в Петербурзі (він включає зокрема Москву й Московську, а також Калінінградську області й Оперативну групу російських військ у придністровському регіоні Республіки Молдова), Південний зі штабом у Ростові-на-Дону (сюди входять також війська в окупованому Криму й Абхазії, "Південній Осетії" та Вірменії) і Центральний зі штабом в Єкатеринбурзі (до нього входять також війська в Таджикистані). Крім того, існує Об'єднане стратегічне командування "Північ" зі штабом в Сєвєроморську.

Читайте також: Підстав звинувачувати Китай у пандемії стає все більше

Відразу варто зазначити, що Східний округ не є найбільшим за чисельністю військ і військових установ. Згідно з даними із відкритих джерел, до нього входять 45 різних бригад, дві дивізії та низка окремих частин, а також ВКС і Тихоокеанський флот, чисельність особового складу якого – менше 30 000 осіб. До Західного округу належать 48 бригад, сім дивізій, а також низка інших окремих частин й особливо навчальних закладів, передусім у Москві, Петербурзі, Московській і Ленінградській областях. Крім того, в Західний округ входять частини ВКС і Балтійський флот. Особовий склад останнього налічує близько 25 000 чоловік. У Південному окрузі налічується 36 бригад, три дивізії і низка інших окремих частин, а також ВКС, Чорноморський флот, що налічує 25 тис. осіб, і Каспійська флотилія, навряд чи налічує більше 5 тис. осіб. Крім того, штабові Південного округу фактично підкоряються "1-й" і "2-й армійські корпуси" загарбників ОРДЛО, але наразі оцінити епідеміологічну обстановку там неможливо. У Центральному окрузі налічується 31 бригада, одна дивізія, низкаокремих частин і ВКС. Командування "Північ" налічує чотири бригади, дві дивізії, ВКС і Північний флот, що налічує не менше 30 000 осіб.

Рахуючи дивізію як дві бригади, загальне число умовних бригад у Східному окрузі можна оцінити в 49, у Західному – у 62, у Південному – у 42, у Центральному – у 33, у командуванні "Північ" – 8. Західний округ за числом умовних бригад перевершує Східний в 1,27 рази. Однак беручи до уваги велику кількість навчальних закладів, радше за все загальне число військовослужбовців в Західному окрузі більше, ніж у Східному, не менше, ніж у півтора раза. Число умовних бригад у Центральному окрузі й командуванні "Північ" разом узятих так само 41, що практично дорівнює чисельності бригад у Південному окрузі. У Східному окрузі більше бригад, ніж у Південному окрузі, приблизно в 1,17, і в 1,2 раза більше, ніж у командуванні "Північ" і Центральному окрузі.

Якщо число хворих у Східному окрузі прийняти за 10 000, то в усіх інших округах, без урахування флоту, їх число можна оцінити в 39 тис. осіб, що в сумі дає 49 тис. осіб. Беручи ж до уваги флот, можна припустити, що загальна кількість хворих на коронавірус у російських збройних силах напевне перевищує 50 тис. осіб. За 10-відсоткової смертності це дає більше 5 тис. померлих. Зрозуміло, що все це дуже приблизно. Беручи до уваги вікову структуру збройних сил, смертність там може бути в кілька разів нижчою. Поки що смертність в армії від коронавірусу російське Міноборони не визнає. Але в кожному разі десятки тисяч хворих військовослужбовців повинні позначитися на боєздатності російської армії. Цілком можливо, що реальне число хворих на коронавірус у російських збройних силах значно вище. За останніми даними, к Росії від коронавирусу померло не менше 186 медиків. Якщо брати країни з надійною статистикою, то число померлих медиків становить там близько 0,5% від усіх померлих, тоді як у Росії цей показник – 6,83%, тобто майже в 14 разів вище. Це говорить про заниження даних про загальну смертність в Росії від коронавірусу не менше, ніж у 14 разів. Однак насправді померлих медиків в Росії має бути набагато більше, тому що з 186 медиків 40, або 21,5% – це померлі в Дагестані, що абсолютно неймовірно, бо частка Дагестану в населенні Росії – всього 2,1%.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube