Знайти ліки проти старості — заповітна мрія людства, але цілком може виявитися, що для чоловіків та жінок їх доведеться розробляти окремо. Принаймні, один з найбільш перспективних антивікових препаратів, рапаміцин, по-різному діяв на самців і самок дрозофіл: він продовжив життя одним і не вплинув на інших.
Результати дослідження опубліковані у журналі Nature Aging, інформує UAINFO.org.
Тривалість життя у жінок помітно вища, ніж у чоловіків. Однак у кожній бочці меду знайдеться ложка дьогтю: у старості жінки частіше за чоловіків страждають від вікових захворювань і побічних реакцій на ліки. Таким чином, довгострокова мета дослідників зробити так, щоб чоловіки жили так само довго, як жінки, а жінки в старості були такими ж здоровими, як чоловіки. Але для цього вченим потрібно зрозуміти, звідки беруться відмінності у міжстатевих механізмах старіння.
Читайте також: Вчені виявили незвичайний спосіб передбачити тривалість життя
Вчені з Інституту біології старіння Товариства Макса Планка (Німеччина) та Університетського коледжу Лондона (Велика Британія) вивчали вплив рапаміцину – перспективного антивікового препарату – на самців та самок дрозофіл. Відомо, що рапаміцин уповільнює клітинний ріст і пригнічує активність імунної системи, що використовується при лікуванні раку та трансплантації внутрішніх органів.
Виявилося, що у дрозофіл, яким згодовували рапаміцин, сповільнилися вікові патології кишечника і збільшилася тривалість життя майже на два тижні — великий термін для істот, які в середньому живуть два-три місяці. Однак такий ефект спостерігали лише у самок мух. Самці дрозофіл — як ті, що отримували рапаміцин, так і ті, які сиділи на "контрольній" дієті — прожили однаково довго, але трохи менше "контрольних" самок.
Читайте також: Секрети довголіття: звички, які корисні у будь-якому віці
Вчені пов'язують результати дослідження зі збільшеною аутофагією — процесом видалення клітинних відходів — в кишечнику самок, які отримували рапаміцин. У самців рівень аутофагії від початку вищий, тому вплив препарату не покращив стан їх кишківника.
Аналогічні результати отримали й на лабораторних мишах, які філогенетично вже набагато ближчі до людини, ніж дрозофіли.
Іншими словами, якщо рапаміцин все ж таки будуть застосовувати як антивіковий препарат для людей, швидше за все, позитивний ефект виявлять тільки жінки, тоді як чоловікам він не допоможе.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube