Ігор Ніконов зарекомендував себе як люблячого чоловіка, кмітливого підприємця та батька одинадцяти дітей. Не поспішайте з виправленнями – ми й самі чудово знаємо, що синів та дочок у нього десять, проте за стільки років кропіткої праці компанія KAN Development теж перетворилася на любе дитя. Ніконов-батько та Ніконов-підприємець тісно переплітаються, адже і при вихованні малюків, і при розбудовуванні імперії він дотримується схожих принципів – вкладати всього себе, пильно слідкувати та не лізти з порадами, якщо тебе не питають, що особливо цінують його підростаючі доньки, коли мова йде про вибір кавалерів. Пропонуємо вам промайнути сторінками життя Ігоря Ніконова за декілька хвилин, аби краще зрозуміти його філософію та філософію KAN Development, що по суті є майже одним цілим.
Світло в кінці тунелю, або як з глибин метро піднятися на вершини хмарочосів
Перші роки свого життя (гаразд, тільки перші два роки, що не є таким вже значним терміном), Ігор Ніконов провів в Узбекистані, проте у 1966 році його батьки були вимушені переїхати до Кіровоградської області. Часта зміна місця проживання на той час була характерною для всіх військових родин. Саме завдяки батьку та особливостям його професії Ігор став рішучим, відповідальним та цілеспрямованим, хоча й обрав для себе іншу сферу діяльності. Вибір спеціальності інженера-будівельника, яку він отримав у Ленінградському інституті інженерів залізничного транспорту в 1986 році, був доволі далекоглядним, адже розкрити свій повний потенціал вона змогла лише на початку двохтисячних.
Перші кроки до свого майбутнього статусу тоді ще не засновник KAN Development, а звичайний юнак робив у темряві, холоді та майже навпомацки. Буквально. Адже за розподілом він потрапив до “Київметробуду” на посаду прохідника. У 1990-х Ніконову також довелося попрацювати у таких газових проєктах, як “Республіка” та “Інтергаз”, що на той час належали Ігорю Бакаю. На посаді комерційного директора Ніконову вдалося вперше накопичити суму грошей, яку язик нарешті повертався назвати капіталом, тому, недовго думаючи, він вирушив підкоряти Маямі та здійснювати свою американську мрію, якій так і судилося залишитися плодом фантазії.
Вдача, що супроводжувала бізнесмена-початківця впродовж усього його життя і цього разу повернулася до нього обличчям. Коли, розчарований своїми американськими пригодами, він повернувся до Києва, у місті саме починався будівельний бум на чолі з Олександром Омельченко. Тоді було чимало охочих спробувати себе у ролі девелопера. Не виключенням став й Ігор Володимирович, якому для цього вистачало і статків, і профільної освіти. “Мандарин Плаза” стала першим спільним проєктом Ніконова, Алієва та Крапівіна, який довів, що кожен з них не дарма подався на ринок нерухомості.
Про хист Ніконова до управління та розвитку своєї справи з нуля красномовно говорять його досягнення за останні 24 роки цього століття:
- 2001 рік – заснував KAN Development;
- 2014 рік – був керівником групи радників мера Києва Віталія Кличка та його першим заступником;
- 2012 рік – створив найбільшу в Києві мережу приватних освітніх закладів А+, розташовану на території житлових комплексів від KAN Development
Ігор Володимирович неодноразово входив до рейтингу найбагатших людей України. Серед його особистих перемог, визнаних широким загалом, є статус людини року (2012), підприємця року (2012) та заслуженого будівельника України (2014). Початок війни сильно вплинув на діяльність бізнесмена та його статки, проте не на якість його роботи, тому всі вручені нагороди й до тепер є не порожніми словами, а підтвердженням професіоналізму.
Ігор Ніконов та KAN Development сьогодні
“КАН Девелопмент” очолює групу підприємств-партнерів, а Ігор Ніконов очолює “КАН Девелопмент” – ця девелоперська піраміда добре налагоджена, тому поки нові проєкти реалізуються, бізнесмен встигає пограти з друзями в деберц на гроші. Таке розвантаження мізків для Ігоря Володимировича стало особливо актуальним з початком війни, адже у перші місяця ні про який прибуток не могло бути і мови. Підприємець поділився своїми переживаннями з журналістами та на одному з інтерв’ю розповів, що емоційно важко було переживати втрати, адже в один день він був багатієм, а вже наступного перетворився на заручника війни, 95% активів якого опинилися у небезпеці. Втрату 100 000 доларів для заможної людини він порівняв з втратою сотні для пересічного громадянина. От тільки масштаби фінансової катастрофи бізнесмена були значно більшими. Чого варта одна лише будівля 101 Tower, співвласником якої він був. За декілька секунд споруда вартістю понад 100 мільйонів доларів перетворилася на груду каміння.
Для людини, яка звикла працювати та досягати, застій на будівництві став ще більшим ударом, ніж матеріальні втрати. Засновник KAN Development понад 20 років удосконалював технології, розвивав інноваційні проєкти та розбудовував країну, тому його численні нагороди дійсно заслужені:
- 5 нагород “Девелопер року”;
- 6 нагород “Кращий житловий комплекс”;
- 5 нагород “Кращий торгово-розважальний комплекс”;
- понад 20 нагород у національних та міжнародних преміях;
- звання переможця Partnership for Sustainability Award 2018 у категорії “Економічний розвиток”.
Маючи за плечима стільки досягнень, ти ніколи не захочеш зупинятися, а особливо якщо на заваді подальшому розвитку стоять не гідні конкуренти, а нікчемні загарбники. Саме тому під час війни Ніконов переглянув свою стратегію керування компанією та з головою занурився в операційне управління. Сам Ігор Володимирович вважає, що його роль у бізнесі зменшилася, адже від розвитку нових проєктів він перемістив вектор своєї уваги на добудовування старих та утримання KAN Development на плаву. Насправді ж подібна політика компанії свідчить про справжні лідерські та й людські якості, адже пріоритетом став не заробіток, а виконання зобов’язань перед клієнтами, навіть якщо для цього доводиться самотужки фінансувати будівельні роботи. І до того ж не завжди прибуткові. Ми маємо на увазі продовження будівництва двох шкіл, яке засновник KAN Development вважає не просто дотриманням слова, даного інвесторам, але і ще одним кроком для розширення найбільшої в Україні мережі концептуальних навчальних закладів.
Ігор Ніконов зараз зіткнувся з проблемою нестачі кваліфікованих кадрів. Чимала частина будівельників та інших вузькоспеціалізованих фахівців перебуває на фронті, а діти та молодь – за кордоном. Бізнесмен вважає, що якісна освіта, яку він пропонує українським дітям, допоможе їм відбудувати нашу державу після закінчення війни. Фаундер “КАН Девелопмент” продовжує створювати єдину у світі систему, яка надає повний спектр послуг дітям від 1 до 19 років у школах та молоді до 23 років у вищому навчальному закладі. Ніконов не лише бере участь у проєктуванні будівель, проте також є одним з інвесторів. Майбутнє держави в руках прийдешніх поколінь, тому економити на їх освіті точно не варто.
Окрім нестачі фахівців, засновник “КАН Девелопмен” називає ще один вагомий фактор, через який ринку нерухомості України непереливки. Якщо раніше іпотека була порятунком для інвесторів, то зараз вона перетворюється на тягар, яким ніхто не хоче себе обтяжувати. Страх за майбутнє не дає українцям брати гроші в кредит, а банкам – видавати їх. Через війну опція примусового виселення та передачі нерухомості банку за несплату кредиту стала недоступною, тому жодна зі сторін не хоче наражати себе на ризик. Фактично іпотека в Україні зараз представлена тільки державною програмою “єОселя”. Ігор Ніконов прийняв непросте для компанії рішення та дозволив інвесторам три-чотири місяці узагалі не виплачувати іпотеку, проте це тимчасове рішення не змінить загальну ситуацію. Покладатися доводиться тільки на державу та прийняття нових законів, які допомогли б і забудовникам, і інвесторам пережити ці складні часи.
На своєму виступі (https://youtu.be/3ok-oBpPLfc?si=ALc72Gi0ZYfN15jV) на конференції KUKHAR Discussion Court фаундер KAN Development висловив чітку позицію про те, що держава має піклуватися про громадян і зараз, і в майбутньому, оскільки після війни з’явиться нова проблема: “Більше мешканців приїжджає до Києва через відчуття безпеки та кращі умови, що впливає на їхнє рішення про проживання. Очікується зростання будівельних робіт після війни, але, ймовірно, це не відразу позначиться на житлі. Більшість з тих, хто залишив східні міста, не повернуться одразу, тому важливо розробити урядові програми для їх повернення.”
Не лише Ігор Ніконов закликає державу замислитися про ринок нерухомості та допомогти йому функціонувати належним чином. Засновник агентства нерухомості T.H.E. Capital, Костянтин Писаренко, від себе додає, що державні програми не будуть тривати вічно, адже гаманці платників податків та бюджет не резинові, тому варто замислитися про ескроу-рахунки, які допоможуть знизити ризики, а тому позитивно впливатимуть на попит та бажання громадян за часів війни інвестувати кошти в нерухомість: “Все це байки, що ринок України до цього не готовий. Ескроу-акаунти значно збільшили кількість інвестицій, в український девелопмент в тому числі.”
З упевненістю казати про майбутнє ринку нерухомості України не береться ніхто. Проте засновник KAN Development, Ігор Ніконов, принаймні сформував свій власний урок війни – головними перешкодами до занепадання бізнесу у ці часи є диверсифікація інвестицій, наявність резервних коштів та врахування можливих ризиків.