Сьогодні потрібно як ніколи думати про себе та близьких заздалегідь. Можливі відключення світла додають дискомфорт у життя. Проте, якщо ретельно підготуватися до довготривалих відключень світла, то ви зможете зберегти тепло та світло в оселі. Також можна навіть перестрахуватися та забезпечити безперервний інтернет, якщо вимкнеться світло.
Тож, розповідаємо, що потрібно зробити заздалегідь і що купити для блекауту про запас. Дізнаєтесь, як правильно підготуватися, щоб пережити blackout з мінімальними незручностями.
Навіщо потрібна підготовка до блекауту
Навіть за невеликих перебоїв в подачі електроенергії може виникнути купа проблем, то що вже тоді говорити про добу, а то і дві, без світла. Відсутність освітлення – це далеко не найбільша неприємність з того, що трапляється під час блекауту.
Тож, підготовка до блекауту потрібна тому, що це:
- Безпека та комфорт:
1. Електрообладнання: Без електроенергії не працюють холодильники, обігрівачі та інші важливі прилади. Підготовка дозволяє зберігати їжу та забезпечувати комфорт.
2. Освітлення: Світло від свічок або ліхтарів допоможе уникнути травм і підтримати комфортний рівень освітленості.
- Зв'язок:
Без електроенергії можуть бути проблеми з заряджанням телефонів і комп'ютерів. Портативні зарядні пристрої дозволяють залишатися на зв'язку з рідними та отримувати важливу інформацію.
Без інтернету не працює інтернет-банкінг – швидше за все карткою в магазині скористатися не вдасться. Тому, на випадок блекауту рекомендується мати запас готівки на 2-3 дні – подбайте про це заздалегідь, особливо якщо ви звикли розраховуватися банківською карткою.
- Медичні потреби:
Деякі медичні пристрої (наприклад, інсулінові насадки або апарати для дихання) потребують електроенергії. Наявність резервних джерел живлення може бути критично важливою.
- Планування та готовність:
Забезпечення запаси їжі та води, а також зарядних пристроїв, знижує стрес і допомагає уникнути паніки в екстрених ситуаціях.
- Підтримка функціональності дому:
Генератори або альтернативні джерела енергії можуть допомогти зберегти працездатність важливих систем в будинку, таких як насос для води або система сигналізації.
Висновок напрошується сам собою – потрібно бути готовим до надзвичайних ситуацій.
Ще більше новин Києва, Київщини та України читайте в нашому Telegram-каналі "Головні новини Києва – 44.ua". Також не забувайте підписуватись.
До можливого блекауту готуємося заздалегідь
Враховуючи непередбачуваність відключень електрики, важливо закупити все необхідне та продумати план дій. В спокійній обстановці оцініть критичні потреби вашої сім'ї та створіть "недоторканний запас" (НЗ) для забезпечення енергонезалежності. Це включає як програму-мінімум, так і програму-максимум.
Підготуйте набір предметів першої необхідності, схожий на «тривожну валізку», але більш об'ємний. Перевірте, що у вас вже є вдома, і складіть список того, що потрібно купити на випадок блекауту.
Що будете їсти/пити
Зробіть запас їжі, яка не псується без холодильника та не потребує приготування. Це не обов'язково тушковане м'ясо у банках або суха вермішель. Щоб харчуватися різноманітно, зробіть "заначку" з консервів та концентратів – всі вони добре зберігаються при кімнатній температурі. Не забудьте і про домашніх тварин – тримайте про запас сухий корм чи консерви.
Зокрема, ви можете придбати: консерви, сушене та в’ялене м’ясо, сублімовані продукти (каші, супи швидкого приготування, каші, які можна залишити водою), хлібці, печиво, сухофрукти, горішки, шоколад, енергетичні батончики.
Що стосується води, то потрібно зробити запас як питної, так і технічної щонайменше на 2 дні. Тепер про воду детальніше: фізіологічна норма на одного дорослого становить 2 літри питної води та до 10 л технічної – на гігієну та санітарні потреби. З питною все зрозуміло – потрібно купити запас бутильованої. А з технічної дещо складніше, організувати зберігання такого резерву можна в коморі або на балконі. Набрати технічну воду ви можете зі столичних бюветів, які знаходяться найближче до вашого помешкання. Мапи бюветів у Києві – за посиланням.
Важливо врахувати ще один аспект: якщо у вас на кухні встановлена електрична плита, варто подбати про альтернативний варіант у разі відключення електрики. Рекомендується заздалегідь придбати портативну газову плитку та балон до неї. Це забезпечить вам можливість приготування їжі, кип'ятіння води для чаю та інших потреб незалежно від електричного живлення. До того ж, в зимовий час газова плитка допоможе підтримувати в кухні додаткове тепло.
Туристичні газові плитки, хоча й зручні, можуть мати кілька потенційних небезпек і дотримання простих заходів, зокрема, перевірка на герметичність, використання плиток в добре провітрюваних місцях, дотримання інструкцій і збереження газових балонів правильно – збережуть вас, вашу родину та житло від НС. Наразі, такі плитки у популярних магазинах можна придбати, від найпростішої за 199 грн, до найдорожчої – до 9 000 гривень.
Домашня аптечка
Навіть якщо ви відчуваєте себе абсолютно здоровими, на випадок блекауту важливо мати вдома базовий набір медичних засобів. Хоча аптеки, як і минулого року, можуть працювати на генераторах, можливі проблеми з постачанням та логістикою. Тому краще підготувати запас ліків, які ви постійно використовуєте.
Обов'язково включіть до аптечки бинти, антисептики та інші санітарні засоби. Рекомендується також мати серветки та засоби дезінфекції, особливо влітку, коли відсутність води може ускладнити гігієнічні процедури.
Зв'язок та канали отримання інформації
В умовах війни важливо бути в курсі новин та підтримувати зв'язок з рідними. Під час блекауту інтернет може зникнути, що ускладнить доступ до інформації в Youtube, Telegram або месенджери. Для уникнення інформаційного вакууму можна придбати радіо з запасом батарейок.
У 2024 році на українському ринку є кілька бюджетних варіантів радіоприймачів, які працюють на батарейках. Ось кілька моделей, які зазвичай вважаються доступними за ціною:
- Ritmix RR-270. Цей компактний радіоприймач підтримує FM-діапазон і працює від батарейок типу AA. Його часто можна знайти за ціну в межах 150-200 гривень.
- Philips AE1500. Просте FM-радіо з живленням від батарейок типу AA. Ціна може варіюватися, але зазвичай вона в межах 200-250 гривень.
- Sinbo SR-1430. Недорогий FM-радіоприймач з простим управлінням, що працює від батарейок типу AA. Ціна зазвичай близько 150-200 гривень.
- Telefunken TF-142. Бюджетний радіоприймач, що підтримує FM-діапазон і працює на батарейках AA. Зазвичай його можна знайти в межах 200-250 гривень.
Ці моделі можна знайти в магазинах електроніки, таких як "Ельдорадо", "Comfy", "Фокстрот", або на популярних українських онлайн-платформах, таких як Rozetka, Prom.ua. Ціни можуть варіюватися в залежності від продавця та акцій.
Якщо у вас є дротовий інтернет, дізнайтеся у провайдера, чи підтримують вони послугу під час блекауту і чи можна підключити роутер до повербанка. Якщо так, підготуйте повербанк і необхідний адаптер.
Ось що потрібно врахувати при виборі адаптера:
- hобоча напруга роутера: зазвичай 9V або 12V. Підберіть кабель живлення, що відповідає цій напрузі;
- потужність роутера (W): виберіть повербанк з запасом потужності мінімум 20%.
Ці підготовки допоможуть вам залишатися на зв'язку навіть під час відключення електрики.
Альтернативні джерела освітлення
Для альтернативного освітлення під час відключення світла можна використовувати кілька варіантів:
1. Свічки. Це найбільш просте і недороге рішення. Стеаринові свічки горять приблизно півгодини, але їх світло досить слабке. Використовуйте свічки з обережністю і ніколи не залишайте їх без нагляду, щоб уникнути ризику пожежі. Придбати Ціни на свічки в Україні можуть варіюватися залежно від типу, розміру та бренду – від 3 гривень за штуку (чайна свічка) до 950 гривень (соєва свічка ароматизована).
2. LED лампочки з вбудованим акумулятором. Ці лампи заряджаються від електромережі і працюють автономно до 4 годин під час відключення електрики. Вони забезпечують більш яскраве світло порівняно зі свічками і є більш безпечним варіантом. Їх вартість – від 165 гривень до 1500 гривень.
3. Автономні освітлювальні пристрої. Для тривалих відключень електрики корисно мати потужніші і надійні джерела світла. В таких випадках можуть бути корисними портативні LED ліхтарі або освітлення на базі акумуляторних батарей.
Автономні джерела електроживлення – до 8 годин безперервної роботи та більше
Лампочка у світильнику – не єдиний побутовий прилад для роботи якого потрібна електроенергія. До мережі підключено всю побутову техніку, а в приватному будинку – і опалення. Щоб пережити блекаут, побутові споживачі електроенергії можуть вибрати відповідний варіант альтернативного джерела живлення.
Власники автомобілів можуть використовувати акумулятор від машини для живлення побутових приладів, таких як LED стрічки. Додатково, автомобільний зарядний пристрій для смартфона дозволяє заряджати телефон і підключати LED освітлювальні прилади через USB-порт.
Ще одне корисне придбання – повербанк. Він стане у нагоді під час перебоїв з електрикою або блекауту. Повербанк може забезпечити кілька повних зарядів смартфона, що дає 3-4 дні енергетичної незалежності. Крім заряджання гаджетів, повербанк може живити LED лампочку або міні-вентилятор. Деякі моделі мають вбудовані ліхтарики, що робить їх корисними для автономного освітлення. Наразі їх вартість в Україні значно виросла. Так, за найдешевший доведеться заплатити близько 250 гривень, а найдорожчий обійдеться у цілих 14 500 гривень.
Для більш потужних потреб варто розглянути зарядні станції. Вони функціонують як великі повербанки, але з додатковими можливостями. Зарядні станції мають вбудований інвертор, який перетворює низьковольтний постійний струм в змінний з параметрами 220V. Такі пристрої оснащені USB-портами, розетками і можуть живити побутові прилади, такі як ноутбуки, комп'ютери та телевізори. Деякі моделі також мають LED лампочки з різними режимами світла, що робить їх ідеальними для використання під час блекаутів.
Генератори
Генератори є відмінним рішенням для забезпечення електропостачання під час тривалого блекауту, як у будинку, так і на дачі. Для індивідуального використання найкраще підійдуть бензинові генератори. Вони є екологічними, мають достатню потужність та легко заправляються на автозаправних станціях, що забезпечує зручність у використанні та обслуговуванні.
При виборі бензинового генератора зверніть увагу на його номінальну потужність (кВт) і ємність бака для бензину (л). Завдяки генератору ви зможете швидко відновити електропостачання у разі аварійного відключення.
Важливо пам'ятати, що бензинові генератори не підходять для використання в міських квартирах через вихлопні гази. Рекомендується комбінувати різні джерела автономного живлення, щоб мати резервний варіант у разі потреби. Не варто економити на покупці джерел живлення і обмежуватися лише одним варіантом – краще мати кілька запасних рішень для надійного забезпечення електроенергії.
Відключили електрику: що робити – правила виживання
Щоб пережити блекаут з мінімальними втратами, важливо знати і дотримуватись певних правил:
1. Організуйте аварійне освітлення. Використовуйте неяскраві світлодіодні лампочки або LED стрічки для створення м'якого підсвічування в кімнатах, де ви найчастіше знаходитесь. Це дозволить забезпечити достатнє освітлення від акумулятора або повербанка.
2. Оптимізуйте використання енергії. Намагайтесь проводити більшість часу в одній кімнаті, освітлюючи її лампами з відбивачами. Це допоможе заощадити електрику.
3. Збереження тепла і прохолоди. Взимку економте тепло, а влітку запобігайте проникненню зайвого тепла. Використовуйте щільні штори і провітрюйте приміщення рано-вранці або пізно ввечері.
4. Збереження продуктів. Холодильник і морозильна камера зберігають температуру до 24 годин. Мінімізуйте відкривання дверей і використовуйте пляшки з водою як акумулятори холоду.
5. Гігієна та економія води. Використовуйте вологі серветки, сухий шампунь тощо для підтримки гігієни і економії води.
6. Зарядка пристроїв. Завжди тримайте заряд телефону та інших пристроїв на максимальному рівні.
7. Пункти Незламності. Знайте, де знаходяться найближчі Пункти Незламності і які послуги вони надають. При відвідуванні таких пунктів беріть із собою подовжувач або мережевий фільтр з трійником для одночасної зарядки кількох пристроїв.
Блекаути можуть статися будь-якої миті, тому будьте готові заздалегідь. Запасіться всім необхідним для забезпечення комфорту і безпеки вашого будинку навіть під час відключення електрики.
Нагадаємо, раніше ми писали про поради та ідеї, які допоможуть пережити можливі блекаути та будуть корисними для психічного й фізичного здоров’я.
Джерело: 44.ua